Follow
Newsletter

10 najbogatszych Polaków w 2024 roku. Dowiedz się kim są!

10 najbogatszych Polaków w 2024 roku. Dowiedz się kim są!

Jak powszechnie wiadomo, o pieniądzach się nie dyskutuje. Jednakże są w tematy z nimi związane, które interesują naprawdę dużą liczbę osób w naszym kraju, a jednym z nich jest lista najbogatszych Polaków. Popularny portal finansowy Fobres już od dłuższego czasu, co roku publikuje taką listę i to właśnie niej przyjrzymy się w dzisiejszym artykule. Dlatego też, jeżeli chcesz poznać sylwetki dziesięciu najbogatszych polaków w 2024 roku, dowiedzieć się ile wynoszą ich majątki oraz w jaki sposób dorobili się takich pieniędzy, koniecznie zostań z nami!

10 najbogatszych Polaków w 2024 roku
10 najbogatszych Polaków w 2024 roku

Lista 100 najbogatszych Polaków w 2024 roku

Tak jak już wspomnieliśmy, w dzisiejszym artykule sprawdzimy kto należy do czołówki najbogatszych Polaków w 2024 roku, jednakże zanim przejdziemy do samej listy, musimy wspomnieć w jaki sposób powstał ten wpis. Mianowicie, miesięcznik “Forbes” już od 2016, co roku publikuje listę 100 najbogatszych Polaków i to właśnie na jej podstawie przedstawimy pierwszą dziesiątkę tego zestawienia.

Na opisywanej przez nas liście znajdują się powszechnie rozpoznawalne twarze, jak i zaskakujący biznesmani, którzy wbrew pozorom nie są zbytnio znani opinii publicznej. Ponadto, każda z tych osób, które znalazły się w tym wąskim gronie, dorobiła się swojej fortuny w inny, często zaskakujący sposób. Dlatego też, jeżeli interesuje Cię ten temat, koniecznie zostań z nami!

10. Arkadiusz Muś

Zacznijmy zatem od końca. Pierwszą dziesiątkę zestawienia najbogatszych Polaków według miesięcznika “Forbes” zamyka Arkadiusz Muś, którego majątek został wyceniony na dokładnie 4,25 miliarda złotych. Można powiedzieć, że jest to dopiero dziesiąte miejsce, jednakże nie da się ukryć, że kwota, którą przedstawiliśmy, jest naprawdę pokaźna i robi ogromne wrażenie.

Arkadiusz Muś to przedsiębiorca i inwestor, który jest twórcą grupy Press Glass oraz założycielem i jednocześnie prezesem Fundacji Wolności Gospodarczej. Swoją działalność w biznesie rozpoczął jeszcze w latach dziewięćdziesiątych, a dokładnie w 1992 roku, kiedy to przejął 100% udziałów w już wcześniej wspomnianej firmie Press Glass, która jest producentem szyb zespolonych od polsko-szwedzkiego joint venture. W następnych latach, Arkadiusz Muś stopniowo rozwijał wspomnianą firmę, otwierając liczne zakłady produkcyjne w całej Polsce, w takich miejscowościach jak: Nowa Wieś (1994), Tychy (2002), Tczew (2004), Radomsko (2008 i 2015) i Miętno (2018). W ten sposób stał się bezapelacyjnie właścicielem największego przedsiębiorstwa szklarskiego w naszym kraju.

10. Arkadiusz Muś
10. Arkadiusz Muś

Warto wspomnieć również o tym, że pierwszy z dziesięciu najbogatszych Polaków, czyli Arkadiusz Muś, sukcesywnie prowadzi swoją działalność także za granicą. Grupa Press Glass, której jak już wiemy jest właścicielem, w 2015 roku otworzyła zakład produkcyjny w Chorwacji, a na dodatek w tym samy roku, opisywany przez nas przedsiębiorca, przejął 100% akcji spółek należących do grupy Glass Systems, która posiada 4 duże zakłady produkcyjne w Wielkiej Brytanii. Oprócz tego, do grupy Press Glass należą także fabryki w Stanach Zjednoczonych oraz na Litwie. Ponad to, sam Arkadiusz Muś od 2015 jest także głównym udziałowcem w firmie AMC Aviation, która zajmuje się kompleksową obsługą lotnictwa biznesowego oraz prywatnego.

9. Zbigniew i Mateusz Juroszek

Dziewiąte miejsce w zestawieniu najbogatszych Polaków w 2024 roku zajmują Zbigniew i Mateusz Juroszek. Majątek tej dwójki, według oficjalnych informacji wynosi dokładnie 7,44 miliarda złotych, czyli ponad trzy miliardy więcej niż majątek sklasyfikowanego na dziesiątym miejscu Arkadiusza Musia. Ponadto, warto zauważyć również to, że majątek dziewiątych najbogatszych Polaków, w przeciągu ostatniego roku powiększył się o aż 31,8%.

Ojciec oraz syn znajdują się w gronie najbogatszych obywateli naszego kraju, zarówno dzięki działalności Zbigniewa, jak i Mateusza. Pierwszy z nich stoi na czele Grupy Atal z Cieszyna, która specjalizuje się w budownictwie mieszkaniowym oraz handlowo-usługowym. Oprócz tego, warto wspomnieć również o tym, że Zbigniew Juroszek na początku swojej kariery dostarczał materiały producentom odzieży, dzięki czemu na rynku odzieżowym działa jego spółka Atal Textil, która zajmuje się hurtowym handlem tkaninami.

9. Zbigniew i Mateusz Juroszek
9. Zbigniew i Mateusz Juroszek

Juroszkowie, swoje miejsce wśród dziesięciu najbogatszych Polaków zawdzięczają także prężnej działalności na rynku zakładów bukmacherskich. Zbigniew jest twórcą Start-Typ Sport, czyli popularnego STS. Na czele firmy stoi młodszy z tej dwójki, czyli Mateusz. Ponadto, warto wspomnieć również o tym, że rodzina stała się jedynym właścicielem STS w 2012 roku, kiedy to z jej udziałów zrezygnował brytyjski Staneybet International. Obecnie, zakłady bukmacherskie, które są własnością dziewiątych najbogatszych Polaków, posiadają ponad 440 lokali w całym kraju oraz są oficjalnym sponsorem Reprezentacji Polski w piłce nożnej.

8. Zygmunt Solorz

Ósme miejsce wśród dziesięciu najbogatszych Polaków w 2024 roku, dla niektórych może być sporym zaskoczeniem, gdyż zajmuje je dobrze znany opinii publicznej Zygmunt Solorz, który w przeszłości wielokrotnie plasował się w pierwszej trójce tego zestawienia, także na pierwszym miejscu (2020 i 2021).

Pomimo aktualnego zamieszania związanego z Zygmuntem Solorzem oraz jego potomkami, nie da się ukryć, że jest on jednym z najbogatszych Polaków, o czym najlepiej świadczy jego majątek, który według oficjalnych informacji wynosi dokładnie 7,72 miliarda złotych. Natomiast, warto podkreślić również to, że w przeciągu ostatniego roku zmalał on dosyć znacząco, mianowicie aż o 26,5%. Jednakże, pomimo tego sporego spadku, Zygmunt Solorz dalej należy do grona najbogatszych obywateli naszego kraju.

8. Zygmunt Solorz
8. Zygmunt Solorz

Solorz, swoją pierwszą działalność rozpoczął jeszcze w czasach PRL-u, jednakże w tamtym okresie przebywał za granicami naszego kraju, dokładnie w Monachium, gdzie założył swoją pierwszą firmę zajmującą się transportem. Później, pod koniec lat osiemdziesiątych powrócił do Polski, gdzie w 1988 roku założył firmę Solpol, zajmującą się sprzedażą importowanej elektroniki z Niemiec. Ponadto, w czasach PRL, wzbogacił się również na sprzedaży importowanych samochodów z NRD.

Ósmy najbogatszy Polak jest jednak znany przede wszystkim ze swojej działalności związanej z mediami, jego pierwszą inwestycją w tej branży był zakup większości akcji dziennika “Kurier Polski”. Jednakże, przełomowy dla Solorza okazał się być rok 1992, kiedy to założył pierwszą w Polsce prywatną telewizję – Polsat, która do dziś pozostaje jego własnością. Ponadto, oprócz Grupy Polsat Plus (Polsat Box, Netia, Polkomtel, Telewizja Polsat), Solorz jest także właścicielem takich podmiotów jak: Premium Mobile, Plus Bank czy Eleven Sports.

7. Paweł Marchewka

Na siódmym miejscu rankingu najbogatszych Polaków miesięcznika “Forbes” uplasował się Paweł Marchewka, który w porównaniu ze wcześniej opisywanym przez nas Zygmuntem Solorzem, jest dosyć anonimowy. Jednakże, jego majątek, według oficjalnych informacji wynosi dokładnie 7,80 miliarda złotych. Sprawdźmy zatem w jaki sposób ten przedsiębiorca dorobił się takich pieniędzy.

Siódmy najbogatszy obywatel naszego kraju, czyli Paweł Marchewka, jest projektantem gier komputerowych, jednakże swoją działalność rozpoczynał w nieco inny sposób. W 1991 roku założył on Techland, czyli przedsiębiorstwo zajmujące się produkcją i wydawaniem gier komputerowych, natomiast na początku swojej działalności, firma ta zajmowała się głównie tłumaczeniem gier na język polski, gdyż posiadała ona zbyt małe środki, aby tworzyć je samodzielnie.

7. Paweł Marchewka
7. Paweł Marchewka

Jednakże, ambicje aktualnie jednego z najbogatszych obywateli Polski były znacznie większe i już w 1993 roku Techland zaczął projektować swoje pierwsze, autorskie gry komputerowe, które były jednak dosyć proste. Natomiast z czasem firma zaczęła nabierać rozpędu i na początku XXI wieku stworzyła własny silnik do gier, który był licencjonowany innym producentom. W ten sposób, Paweł Marchewka mógł spełnić swoje marzenie i przedstawić światu pierwszą naprawdę zaawansowaną produkcję, która odbiła się szerokim echem na rynku gier komputerowych – w 2006 roku, Techland w całości stworzył grę “Call of Juarez”, która sprzedała się w ilość ponad 1 miliona egzemplarzy.

W następnych latach, działalność siódmego z najbogatszych obywateli naszego kraju już tylko rosła. Techland stworzył i wydał między inny gry takie jak: “Call o Juarez 2 i 3”, “Dead Island” oraz “Dying Light”.

6. Dominika Kulczyk

Szóste miejsce wśród dziesięciu najbogatszych obywateli naszego kraju zajmuje Dominika Kulczyk, czyli córka Jana Kulczyka. Jest to pierwsza i jedyna kobieta w tym zestawieniu, a jej majątek według dostępnych informacji wyceniany jest na 8,05 miliarda złotych.

Wiele osób zapewne pomyśli, że Dominika Kulczyk swoje miejsce wśród najbogatszych obywateli Polski zawdzięcza temu, że jest spadkobierczynią części ogromnego majątku po swoim zmarłym w 2015 roku ojcu. Oczywiście, odziedziczyła ona ogromne pieniądze, jednakże nie zmienia to faktu, że jest ona aktywną i prężnie działającą inwestorką i przedsiębiorcą.

6. Dominika Kulczyk
6. Dominika Kulczyk

Dominika Kulczyk jest współzałożycielką i prezeską Kulczyk Fundation, czyli działającej w Polsce i na świecie rodzinnej organizacji pomocowej, która została założona w 2013 roku. Jest to przede wszystkim platforma łącząca ludzi, zasoby i pomysły, której celem jest rozwiązywanie problemów najbardziej potrzebujących społeczności. Oprócz tego, fundacja ta prowadzi również aktywną walkę z problemem dyskryminacji kobiet i dziewczynek na całym świecie.

Szósta wśród najbogatszych obywateli i obywatelek naszego kraju Dominika Kulczyk jest także największą akcjonariuszką giełdowej spółki Polenergia, której najważniejszym przedsięwzięciem jest budowa morskich farm wiatrowych na Bałtyku. Jest ona także przewodniczącą rady nadzorczej tejże spółki. Ponadto, Dominika Kulczyk jest także autorką wielokrotnie nagradzanego cyklu reportaży pt. “Efekt Domina” oraz filmów dokumentalnych powstałych we współpracy z CNN International. Jest ona również Damą Orderu Uśmiechu.

5. Bogusław Cupiał

Pierwszą piątkę zestawienia najbogatszych obywateli Polski otwiera Bogusław Cupiał, którego majątek wyceniany jest na 8,17 miliarda złotych. Majątek tego miliardera w ubiegłym roku zanotował imponujący wzrost aż o 273%, co zagwarantowało Cupiałowi miejsce wśród zdecydowanie najbogatszych obywateli naszego kraju. Jednakże, miejsce w pierwszej dziesiątce tego zestawienia nie jest mu obce, gdyż znajdował się już w niej regularnie w pierwszym dziesięcioleciu XXI wieku.

Bogusław Cupiał, swój pokaźny majątek zawdzięcza temu, że od 1992 roku jest właścicielem przedsiębiorstwa Tele-Fonika Kable S.A. Firma ta od samego początku zaczęła przynosić dosyć duże zyski, dzięki czemu Bogusław Cupiał w 1998 roku przejął Krakowską Fabrykę Kabli oraz w 2002 roku Elektrium Kable, w związku z czym, przedsiębiorstwo stało się jednym z największych producentów kabli w całej Europie. Natomiast w 2008 roku, Tele-Fonika wygrała dwa ogromne kontrakty na położenie kabli na lotnisku Heathrow oraz w Nowym Orleanie. Aktualnie, firma ta osiąga największy zysk dzięki produkcji kabli podmorskich, które wykorzystywane są w morskich farmach fotowoltaicznych.

5. Bogusław Cupiał
5. Bogusław Cupiał

Warto wspomnieć również o tym, że Bogusław Cupiał jest ogromnym fanem piłki nożnej, a konkretnie Wisły Kraków, której był właścicielem przez 19 lat (1997-2016). Przedsiębiorca pomógł klubowi wyjść z poważnych długów oraz znacząco przyczynił się do tego, że Wisła w tamtych czasach odnosiła liczne sukcesy, takie jak: Mistrzostwo Polski (8 razy), Puchar Polski (2 razy) oraz 1/8 Pucharu UEFA (dzisiejsza Liga Mistrzów UEFA). Ponadto za jego kadencji w klubie pracowali znakomici trenerzy jak Franciszek Smuda czy Jerzy Engel, a także świetni piłkarze występujący w Reprezentacji Polski jak Maciej Żurawski, Arkadiusz Głowacki czy Radosław Sobolewski.

4. Sebastian Kulczyk

Tuż za podium w zestawieniu najbogatszych polaków w 2024 roku znalazł się Sebastian Kulczyk, czyli brat wcześniej opisanej przez nas Dominiki Kulczyk. Wartość jego majątku według dostępnych danych jest szacowana na 9,38 miliarda złotych. Sebastian, podobnie jak siostra jest spadkobiercą majątku po swoim zmarłym ojcu, Janie Kulczyku, jednakże tak samo jak ona prowadzi on również swoje biznesy i jest aktywnym przedsiębiorcą oraz inwestorem specjalizującym się w obszarze nowych technologii.

Jednakże wróćmy do jego początków z biznesem. Już w wieku 19 lat, aktualnie czwarty wśród najbogatszych obywateli Polski, Sebastian Kulczyk, próbował uruchomić swój pierwszy biznes, którym była sieć kawiarni internetowych, jednakże pomysł ten nie powiódł się, pomimo pomocy otrzymanej od rodziców. W związku z tym postanowił założyć inny biznes, który działa do dziś. Jest nim agencja marketingu interaktywnego GoldenSubmarine. W pierwszym dziesięcioleciu XXI wieku pracował również za granicą, w Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii.

4. Sebastian Kulczyk
4. Sebastian Kulczyk

Przełom w jego karierze nastąpił jednak w 2013 roku, kiedy powrócił do Polski i został prezesem Kulczyk Investments, czyli firmy będącej fundamentem działalności jego ojca. To właśnie dzięki tej działalności odnosi największe zyski do dnia dzisiejszego. Ponadto, Sebastian Kulczyk jako jeden z najbogatszych Polaków jest także założycielem funduszu venture capital Manta Ray VC, który specjalizuje się w inwestowaniu w prosperujące i rozwijające się spółki technologiczne. Oprócz tego inicjował również liczne projekty wspierające polskie startupy, stworzył program akceleracyjny InCredibles oraz przewodniczy kapitule projektu Jutronauci. W jego rękach znajduje się także grupa chemiczna Ciech, której jedynym udziałowcem jest KI Chemistry s. à r. l. z siedzibą w Luksemburgu, czyli spółka zależna od Kulczyk Investments, której, jak wspominaliśmy, jest właścicielem.

Ponadto, warto wspomnieć również o tym, że w ubiegłym roku Sebastian Kulczyk sprzedał dwie spółki autostradowe, które odziedziczył w spadku po ojcu – Autostrada Wielkopolska oraz Autostrada Wielkopolska II. Według doniesień miesięcznika “Forbes” kwota tej transakcji wynosiła 3 miliardy złotych.

3. Jerzy Starak

Na najniższym stopniu podium wśród najbogatszych obywateli Polski w 2024 roku uplasował się Jerzy Starak, którego majątek według oficjalnych informacji wynosi 19,47 miliardów złotych. Kwota ta robi ogromne wrażenie, w szczególności, kiedy porównamy ją z majątkiem sklasyfikowanego na czwartym miejscu Sebastiana Kulczyka, który wynosi ponad dwa razy mniej!

Jerzy Starak jest przedsiębiorcą z ogromnym doświadczeniem, gdyż pierwszy swój biznes założył już na początku lat osiemdziesiątych, był to funkcjonujący we Włoszech Comindex, czyli jedno z największych przedsiębiorstw polonijnych w tamtych czasach.

3. Jerzy Starak
3. Jerzy Starak

Powrócił do Polski po upadku komunizmu i w latach dziewięćdziesiątych wprowadzał na polski rynek duże koncerny z branży produktów szybkozbywalnych (FMCG), takie jak: Nutricia, Colgate-Palmolive czy Bols. W 2000 roku rozpoczął inwestowanie w biznesy związane z produkcją leków. We wspomnianym 2000 roku kupił Polpharmę – do dnia dzisiejszego kontroluje większość jej akcji. Polpharma to największy producent leków w Polsce oraz wiodąca firma farmaceutyczna, która odgrywa znaczącą rolę w Europie Środkowo-Wschodniej. Ponadto, poprzez Polpharmę, zainwestował także w największe centrum badań i rozwoju nad lekami Polpharma Biologics, które znajduje się w Gdańsku.

Oprócz tego, Jerzy Starak, jako jeden z najbogatszych obywateli Polski, w 2012 roku przejął także inną dużą firmę z branży farmaceutycznej, czyli warszawską Polfę. Jest także udziałowcem w Zakładach Tłuszczowych Kruszwica i Herbapol Lublin oraz był wielokrotnie powoływany do rad nadzorczych, chociażby takich spółek jak Bank PKO S.A.

2. Tomasz Biernacki

Drugie miejsce wśród najbogatszych Polaków w 2024 roku według miesięcznika “Forbes” zajął Tomasz Biernacki, którego oficjalny majątek wyceniany jest na ogromną kwotę 23,62 miliardów złotych. Ten biznesman, na pierwszy rzut oka, może wydawać się dosyć anonimowy dla przeciętnego Kowalskiego, jednakże, czy rzeczywiście tak jest?

Samo nazwisko Biernacki prawdopodobnie większości osób nic nie mówi, jednakże, przedsiębiorca ten jest założycielem sieci marketów Dino, które na pewno są dobrze znane znacznej większości polskiego społeczeństwa. Obecnie sieć handlowa Dino Polska to najprężniej rozwijająca się siatka dyskontów w naszym kraju, natomiast jeszcze do niedawna było zupełnie inaczej.

2. Tomasz Biernacki
2. Tomasz Biernacki

Wróćmy zatem do początków działalności Tomasza Biernackiego, pierwszy market Dino został otwarty już w 1999 roku w Gostyniu, jednakże przez pierwsze lata nie pojawiało się ich dużo więcej, natomiast opisywany przez nas przedsiębiorca stopniowo budował swoją pozycję na rynku. W związku z tym, w 2003 roku nabył większościowy pakiet udziałów w przedsiębiorstwie Agro-Rydzyna, ale w dalszym ciągu jego głównym celem było rozpowszechnienie sieci jego dyskontów.

Jeszcze nieco ponad dekadę temu, marka Dino nadal nie była powszechnie znana i posiadała zaledwie 81 placówek głównie w środkowej Polsce. Jednakże wkrótce nastąpił przełom, który spowodował, że w latach 2013-2015 Grupa Dino otwierała nawet ponad 100 sklepów rocznie, przede wszystkim w mniejszych miastach i na wsiach, gdzie nie było zbyt dużej konkurencji. W ten sposób Tomasz Biernacki, do końca 2023 roku otworzył już dokładnie 2406 sklepów w całym kraju. W międzyczasie, wiosną 2017 roku, Grupa Dino zadebiutowała na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, a sam Tomasz Biernacki jest jednym z największych krajowych akcjonariuszy spółek notowanych na GPW.

1. Michał Sołowow

Na pierwszym miejscu listy najbogatszych Polaków w 2024 roku, nie mógł znaleźć się nikt inny jak Michał Sołowow, którego majątek wyceniany jest na dokładnie 27,25 miliardów złotych. Jest to przedsiębiorca z prawdziwego zdarzenia, gdyż jego własnością jest bardzo wiele biznesów z naprawdę różnych branż.

Michał Sołowow to największy polski przemysłowiec i inwestor prywatny za granicą, specjalizuje się on przede wszystkim w sektorze chemicznym, podłóg drewnianych, płytek i ceramiki sanitarnej. Jest on właścicielem ogromnej grupy przemysłowej, która jest największym w Europie producentem polistyrenu spienialnego (EPS) oraz drugim co do wielkości producentem płytek ceramicznych i największym na świecie wytwórcą desek drewnianych.

1. Michał Sołowow
1. Michał Sołowow

Lider zestawienia najbogatszych Polaków w 2024 roku swoją działalność biznesową rozpoczynał już w 1988 roku w branży budowlanej. Jest on współzałożycielem firmy Mitex, która szybko stała się jedną z największych firm budowlanych w tamtych czasach na polskim rynku. Jednakże dekadę później Sołowow wycofał się z tej branży i sprzedał Mitex zagranicznej firmie. W międzyczasie, w 1993 roku otworzył również pierwszą sieć sklepów budowlanych w Polsce o nazwie Nomi, którą jednak sprzedał już w 1999 roku.

Michał Sołowow od dawna działa także na rynku ceramiki budowlanej i łazienkowej, jest właścicielem spółki akcyjnej Cersanit. Przejął także spółkę Opoczno z tej samej dziedziny oraz liczne zagraniczne marki, w związku z czym posiada zakłady produkcyjne w Rumunii, Niemczech i na Ukrainie. Ponadto kontroluje także sieć sklepów z meblami Komfort oraz jest właścicielem producenta podłóg drewnianych Barlinek.

1. Michał Sołowow
1. Michał Sołowow

Oprócz tego, zajmujący pierwsze miejsce na liście najbogatszych Polaków, Michał Sołowow w 1996 roku założył także spółkę deweloperską Echo Investment, która szybko stała się zdecydowanie największym inwestorem na rynku biurowym, mieszkaniowym i handlowo-usługowym w Polsce. Natomiast spółkę tą sprzedał w 2015 roku. Ponadto jest on także właścicielem Grupy Synthos, która w 2019 roku zawarła umowę z amerykańsko-japońską firmą o współpracy w zakresie potencjalnej budowy elektrowni jądrowej w Polsce w oparciu o technologię małych reaktorów.

Warto wspomnieć również o tym, że Michał Sołowow jest także utytułowanym kierowcą rajdowym. W swoich najlepszy latach był trzykrotnie wicemistrzem Europy oraz dwukrotnie wicemistrzem Polski. Pierwotnie, swoją karierę zakończył w 2015 roku, jednakże powrócił do ścigania po pięciu latach przerwy w 2020 roku.

Koniecznie przeczytaj:

Total
0
Shares
Poprzedni
LinkedIn - czym jest i czy warto z niego korzystać?

LinkedIn - czym jest i czy warto z niego korzystać?

Sprawdź także
Total
0
Share