Follow
Newsletter

Tyle może wynieść minimalna krajowa w 2024 roku. Wzrost o ponad 650 zł

Minimalna krajowa w 2024 roku podskoczy o kolejne 650 zł – tak wynika z najnowszych wyliczeń.
minimalna krajowa 2024
Minimalna krajowa w 2024 może wzrosnąć nawet o 650 zł.

Minimalna krajowa (najniższe wynagrodzenie) w tym roku wzrasta dwukrotnie. Pierwsza podwyżka miała miejsce 1 stycznia, druga zacznie obowiązywać już od lipca. Według najnowszych wyliczeń Federacji Przedsiębiorców Polskich kolejny rok może być rekordowy, a minimalna krajowa w 2024 r. może podskoczyć nawet o ponad 650 zł.

Aktualna płaca minimalna

Aktualna wysokość minimalnego wynagrodzenia w Polsce wynosi 3490 zł brutto. Stan ten jednak utrzyma się wyłącznie do końca czerwca br. Od 1 lipca 2023 roku minimalna krajowa wynieść ma bowiem już 3600 zł brutto. Wszystko za sprawą Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 13 września 2022 roku, w którym to – po uprzednich naradach konsultacjach Rady Dialogu Społecznego i przyjętej propozycji Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej – rząd podniósł płacę minimalną o 590 zł.

Tegoroczna podwyżka pensji minimalnej jest najwyższym skokowym wzrostem wynagrodzeń od wielu lat. Wzrost minimalnego wynagrodzenia sięgnął bowiem 19,6 procent rok do roku. Na tym jednak prawdopodobnie nie koniec, a w 2024 roku możemy oczekiwać kolejnych silnych wzrostów pensji minimalnej. Tak przynajmniej wynika z najnowszych obliczeń.

Minimalna krajowa 2024 brutto (wyliczenia)

Jak informują eksperci z Federacji Przedsiębiorców Polskich, minimalna krajowa w 2024 roku może wzrosnąć do kwoty 4254,40 zł brutto. Minimalna stawka godzinowa wynieść miałaby zaś 27,80 zł brutto. Co istotne, pensja minimalna w 2024 roku – podobnie jak w tym roku – wzrosnąć powinna dwukrotnie “ponieważ prognozowana inflacja przekracza 5 procent”.

minimalne wynagrodzenie 2024
Minimalne wynagrodzenie 2024. Foto: Andrey Polov via Canva.

Wyliczenie to dokonane zostało na podstawie przyjętego przez rząd Wieloletniego Planu Finansowego Państwa, prezentującego średniookresowy scenariusz sytuacji gospodarczej Polski i jej finansów publicznych do 2026 r.

Główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich wyjaśnia, że do obliczenia minimalnej krajowej na 2024 roku niezbędne jest ustalenie wskaźnika wersyfikacyjnego. Jak zauważa, “na 2022 r. prognozowano, że inflacja wyniesie 3,3 proc., w rzeczywistości wyniosła ona aż 14,4 proc. […] W wyniku dzielenia powyższych danych otrzymujemy rekordowo wysoki wskaźnik na samym wstępie podnoszący płacę minimalną o 10,7 proc. przed uwzględnieniem prognozowanej inflacji i PKB”.

W ocenie eksperta wiele wskazuje na to, że płaca minimalna w 2024 r. będzie niższa niż 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia za pierwszy kwartał tego roku (7508,34 zł). “Dlatego bierzemy pod uwagę zarówno prognozowaną inflację, jak i 2/3 prognozowanego wzrostu PKB. Według Wieloletniego Planu inflacja w 2024 r. wyniesie 6,5 proc., a wzrost PKB – 2,8 proc. Daje nam to wzrost skorygowanej płacy minimalnej o 8,4 proc.” – tłumaczy Kozłowski.

Minimalna krajowa 2024 netto

Jeśli wyliczenia ekspertów Federacji Przedsiębiorców Polskich okażą się trafione, minimalna krajowa netto (na rękę) w 2024 roku wyniesie 3 229,41 zł, czyli o 520 zł więcej w porównaniu do tego, ile wynosi aktualnie.

[Aktualizacja]

Do waloryzacji minimalnego wynagrodzenia w 2024 roku odniosła się właśnie także minister rodziny Marlena Maląg, która potwierdziła przypuszczenia ekspertów dotyczące planowanej dwukrotnej podwyżki pensji minimalnej w przyszłym roku.

– Pracujemy według danych, które są na dzisiaj, najprawdopodobniej tak będziemy proponować – powiedziała minister rodziny dla Polsat News i dodała, że “ze wskaźników, które są dzisiaj wynika, że (minimalna krajowa – red.) będzie dwukrotnie podniesiona” – przyznała Maląg”. Minister zaznaczyła jednocześnie, że, wszystko wskazuje na to, iż płaca minimalna 2024 przekroczy 4 tys. zł.

Od czego zależy najniższa krajowa w 2024?

Wysokość minimalnego wynagrodzenia czy to w roku 2024, czy poprzednich latach, zależna jest w dużej mierze od stopnia wzrostu cen (inflacji) w roku poprzednim oraz prognoz inflacyjnych na kolejny rok. Chodzi tu jednak głównie o samą jej (pensji minimalnej) propozycję, ponieważ wskaźnik inflacji nie jest bezpośrednio powiązany z ewentualnymi podwyżkami minimalnego wynagrodzenia.

Prócz tego, na wysokość płacy minimalnej wpływ mają także:

  • wysokość przeciętnego wynagrodzenia w roku poprzednim
  • prognozowane przeciętne wynagrodzenie w następnym roku
  • prognozy dotyczące wzrostu PKB
  • informacje o poziomie życia różnych grup społecznych
  • informacje o warunkach gospodarczych państwa

Kwestie te zostały uregulowane w Ustawie z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Ostateczną wysokość minimalnej krajowej 2024 poznamy dopiero na jesieni, jak miało to miejsce w zeszłym roku i latach poprzednich. Z uwagi na rok wyborczy możemy jednak oczekiwać, że rządzący nie będą “negować” nawet znacznych podwyżek minimalnej krajowej, a wyliczenia ekspertów mogą być bardzo realne.

Total
0
Shares
Poprzedni
urlop z powodu siły wyższej

Urlop z powodu działania siły wyższej. Od kiedy, kto skorzysta, jakie przesłanki?

Następny
Urlop ojcowski 2023

Urlop ojcowski. Mniej czasu na skorzystanie z przysługującego prawa

Sprawdź także
Jak dobrze napisać CV?
Czytaj więcej

Jak dobrze napisać CV?

Na skróty Ukryj Czym jest CV?Co koniecznie musi znaleźć się w Twoim CV?Na co powinieneś uważać pisząc CV?Jak…
Total
0
Share