Follow
Newsletter

Praca zdalna w 2023 – wady i zalety

Praca zdalna w 2023 - wady i zalety

W drugiej połowie 2023 roku mało kto pamięta jeszcze o pandemii Covid-19, która zaatakowała świat już ponad trzy lata temu. Jednakże, nie da się ukryć, że wydarzenie to, nie dość, że bardzo drastycznie wpłynęło na ogólnoświatową gospodarkę, to także na stałe zmieniło bardzo wiele w naszym codziennym życiu. Z powodu pandemii, niemalże każdy pracownik biurowy, student czy uczeń wypełniał swoje obowiązki z domu.

3 2
Praca zdalna w 2023 – wady i zalety

W tamtym okresie praca zdalna stała się czymś normalnym, dla niektórych było to przytłaczające, natomiast dla innych wręcz przeciwnie. Z perspektywy czasu nie można jednak zaprzeczyć, że pandemia na stałe zmieniła nasze postrzeganie pracy zdalnej i znacząco odmieniła rynek pracy. Dlatego też, w dzisiejszym artykule przyjrzymy się wadom oraz zaletom właśnie takiego sposobu wypełniania swoich codziennych zadań, obowiązków i zleceń.

Praca zdalna – zalety

Tuż po wybuchu pandemii, razem z pierwszymi ogłoszeniami szokujących, rządowych obostrzeń, setki pracodawców oraz tysiące pracowników, nie wiedziały, czego może spodziewać się po pracy zdalnej, która czekała na nich tuż za rogiem. Oczywiście, niemała część społeczeństwa już wcześniej miała do czynienia z tą formą pracy, jednakże znaczna większość do tej pory nigdy jej nie doświadczyła.

Powszechne zamieszanie i podkreślane w mediach obawy początkowo przedstawiały to konieczne rozwiązanie jako coś nie do końca korzystnego. Szybko jednak sytuacja ta się zmieniła, po pierwszych dniach i tygodniach pracownicy zaczęli dostrzegać szereg korzyści jakie zapewnia im praca zdalna. Pracodawcy, którzy nie bali się tego rozwiązania również błyskawicznie zaczęli zauważać to, że mimo ograniczonej kontroli ta organizacja firmy w wielu aspektach jest dla nich korzystna.

Po upływie kilku lat, ten sposób organizacji pracy przeszedł wiele zmian i ulepszeń. Przyjrzyjmy się zatem kilku najważniejszym zaletom jakie zapewnia zarówno pracownikom, jak i pracodawcom praca zdalna.

Oszczędzanie czasu na dojazdy do pracy

Nie bez powodu właśnie tą zaletę umieszczamy na samym początku listy. Każdy obywatel dużego miasta dobrze o tym wie jak czasochłonne potrafią być dojazdy do biura. Stale zakorkowane ulice największych ośrodków miejskich w Polsce to powszechnie znany i znienawidzony problem, z którym musi mierzyć się każdy kto podróżuje codziennie w godzina szczytu samochodem, bądź komunikacją miejską. Czas, który marnujemy stojąc w zatorach drogowych odbija się na naszym samopoczuciu oraz oczywiście na ilości snu, który musimy skracać, aby odpowiednio wcześniej wyjść z domu by dojechać do pracy bez spóźnienia.

6 1
Praca zdalna, zalety – oszczędzanie czasu na dojazdy do pracy

W kontekście tego problemu praca zdalna jest wręcz zbawieniem. Dzięki niej, osoby pracujące z domu nie muszą marnować cennego czasu stojąc w korkach. Oprócz tego wypełnianie swoich obowiązków zawodowych zdalnie umożliwia nam lepsze zagospodarowanie czasu w domu, którego dzięki pracy zdalnej jest po prostu więcej. Nie wspominając także o lepszym samopoczuciu, które jest związane z brakiem negatywnych emocji, które niewątpliwie towarzyszą każdemu kto zamiast sprawnie przemieszczać się do biura stoi w korku.

Warto wspomnieć też, że oszczędzanie czasu na dojazdy do pracy jest zdecydowanie największą korzyścią związaną z pracą zdalną. Potwierdzają to również badania, według których aż 64% osób pracujących zdalnie lub hybrydowo zauważa ten benefit.

Oszczędności związane z wydatkami na jedzenie i paliwo

Brak konieczności samodzielnych dojazdów do miejsca pracy jest bezpośrednio związany z już wcześniej wymienionym oszczędzaniem czasu. Jednakże, oprócz mniejszej ilości zmarnowanego czasu na podróże, pracy zdalnej możemy zawdzięczać również zmniejszenie wydatków na paliwo. Zmniejszone wydatki na benzynę bez dwóch zdań pozytywnie odbijają się na budżetach domowych, dzięki czemu pracownicy zdalni i hybrydowi w ciągu miesiąca oszczędzają naprawdę dużo pieniędzy.

11
Praca zdalna, zalety – oszczędności związane z wydatkami na jedzenie i paliwo

Oprócz zmniejszonych wydatków na paliwo, warto także zwrócić uwagę na to, że kiedy pracujemy z domu, zazwyczaj posiłki przygotowujemy samodzielnie z zakupionych wcześniej produktów. W sytuacji, kiedy pracujemy stacjonarnie, często nie mamy takiej możliwości, dlatego też jemy w barach czy restauracjach. Dzięki pracy zdalnej, z naszych wydatków eliminujemy naprawdę często sporą sumę, którą miesięcznie pochłaniają posiłki zakupione na mieście.

Zaleta taka jak ta bez dwóch zdań pozytywnie odbija się przede wszystkim na naszych oszczędnościach, które dzięki pracy zdalnej mogą naprawdę zaskakująco wzrosnąć. Według badań docenia to aż 42% pracowników, którzy wykonują swoje obowiązki zawodowe z domu.

Możliwość łącznia pracy z obowiązkami domowymi

Nie każda korzyść wynikająca z pracy zdalnej musi być związana z oszczędnościami pieniężnymi, równie ważne dla pracowników jest to jak mogą zaplanować swoje godziny pracy. Idąc do biura zazwyczaj spędzamy tam konkretne osiem godzin, w przeciągu których musimy być dyspozycyjni i wykonywać swoje obowiązki, których z reguły nie brakuje. Jednakże, kiedy kończymy jakieś zadanie pracując w biurze nie mamy możliwości zrobienia czegoś innego, tylko musimy bezczynnie czekać na kolejne zlecenia, co negatywnie może wpływać na nasze samopoczucie podczas wizyty w biurze.

2 2
Praca zdalna, zalety – możliwość łącznia pracy z obowiązkami domowymi

Pracując z domu sytuacja jest z goła inna. Kiedy uczciwie i sumiennie wykonujemy swoje obowiązki, często pomiędzy nimi da się znaleźć małe przerwy, które możemy produktywnie wykorzystać na inne zadania czekające na nas w domu. Jednocześnie jesteśmy w tym samym momencie cały czas dyspozycyjni i nie marnując wolnej chwili oczekujemy na kolejne zlecenia, bądź zadania, które możemy otrzymać od swojego przełożonego.

Ten elastyczny sposób dopasowania godzin pracy jest bez wątpienia kolejną kluczową zaletą związaną z pracą zdalną. Tak samo jak w poprzednich przypadkach potwierdzają to badania, według których 35% Polek i Polaków, pracujących zdalnie lub hybrydowo, zauważa tę korzyść.

Większa efektywność wykonywania obowiązków

Wcześniejsze przykłady benefitów, które zapewnia praca zdalna dotyczyły przede wszystkim pracowników. Oczywiście dzięki nim pośrednio zyskują też pracodawcy, jednakże jest jedna zaleta, która w znacznie większym stopniu jest korzystna dla właścicieli firm. Mianowicie mowa o tym jaki wpływ na efektywność pracy ma wykonywanie obowiązków przez pracowników z domu.

10 1
Praca zdalna, zalety – większa efektywność wykonywania obowiązków

Bez dwóch zdań, dla zdecydowanej większość ludzi ich dom jest dla nich najbardziej komfortową przestrzenią, w której po prostu czują się najlepiej. W związku z tym, przebywanie w tej przestrzeni pozytywnie odbija się również na naszym samopoczuciu, które odgrywa kluczową rolę, jeżeli chodzi o naszą produktywność i skupienie podczas pracy. Nie zależnie od tego jak przyjazną przestrzenią jest biuro, w którym pracujemy, w domu prawie każdy z nas będzie czuł się przynajmniej odrobinę lepiej, a większości przypadków będzie to wręcz diametralna zmiana.

Praca zdalna niewątpliwie pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie i skupienie, dlatego też pracownicy domowi są po prostu znacznie efektywniejsi w wykonywaniu swoich obowiązków, co również potwierdzają badania. Z ich treści wynika, że 27% osób pracujących zdalnie lub hybrydowo uważa to za jedną z ważniejszych zalet, które gwarantuje praca zdalna.

Praca zdalna – wady

Tak jak wcześniej wspominaliśmy, w momencie wybuchu pandemii wielu pracodawców oraz pracowników, którzy dowiedzieli się o obostrzeniach związanych z pracą w biurze, popadło w panikę i zaczęło stawiać masę znaków zapytania o to, jak zorganizować pracę w sposób niestacjonarny. W powyższych akapitach przedstawiliśmy, że jednak część z tych obaw na szczęście się nie sprawdziła, jednakże niektóre z nich rzeczywiście były słuszne.

Po dosyć długim czasie jaki obowiązkowo niektórzy pracownicy biurowi spędzili w domu wypełniając swoje zadania zdalnie, część z nich z dużym entuzjazmem powróciła do pracy stacjonarnej. Duże zadowolenie można było zauważyć również wśród wielu pracodawców, a w szczególności u tych, którzy uwielbiają mieć wszystko pod kontrolą.

Część pracodawców, a także pracowników do tej pory nie przekonała się do pracy zdalnej i za żadne skarby nie wróciłaby do czasów kiedy to musiała wykonywać swoje obowiązki z domu. Swoje stanowisko podbudowują licznymi wadami, które obok wielu zalet praca zdalna również posiada, oto kilka z nich.

Trudność z oddzieleniem czasu pracy od czasu prywatnego

Tak jak wcześniej wspominaliśmy, dla niektórych osób łączenie obowiązków zawodowych z zadaniami domowymi jest zaletą, jednakże nie dla wszystkich jest to takie oczywiste. Spora część pracowników wykonujących swoje obowiązki z pracy w domu zauważa to, że za bardzo oddziałują one na ich życie prywatne i spędzanie czasu w domu.

8 1
Praca zdalna, wady – trudność z oddzieleniem czasu pracy od czasu prywatnego

Nie rzadko osoby pracujące zdalnie lub hybrydowo skażą się na to, że mają problem z oddzieleniem życia prywatnego od zawodowego. Pracując z domu, w którym znajduje się wiele rozpraszaczy, nie każdy potrafi się wystarczająco skupić, by wykonywać swoje obowiązki tak samo jak w biurze. Dla jeszcze innych praca z domu powoduje, że przestaje on być dla nich miejscem spokoju i wypoczynku, gdyż zaczyna im się on kojarzyć z pracą, która potrafi wywoływać zmęczenie i frustrację.

Bez dwóch zdań praca zdalna potrafić być uciążliwa i nie rzadko ma negatywny wpływ na nasze samopoczucie w domu. Według badań, aż 47% osób pracujących zdalnie lub hybrydowo uważa, że zacieranie się granicy między życiem prywatny, a zawodowych to największa wada tego sposobu organizacji pracy.

Ponoszenie dodatkowych kosztów

Praca zdalna oprócz tego, że z jednej strony gwarantuje wiele oszczędności, z drugiej jest związana też z nieuniknionymi dodatkowymi kosztami, które zauważa wiele osób wykonujących swoje obowiązki w pełni zdalnie lub hybrydowo przez dłuższy okres czasu.

Praca zdalna, wady - ponoszenie dodatkowych kosztów
Praca zdalna, wady – ponoszenie dodatkowych kosztów

Przeniesienie swojego miejsca pracy do domu często bywa dosyć kosztowne, w końcu zdarza się, że nasz pracodawca nie zawsze jest w stanie zapewnić nam podczas pracy zdalnej dokładnie takich samych warunków jak w biurze. Oprócz niezbędnych narzędzi, które rzadko, lecz jednak czasami musimy zapewnić sobie sami, pracując zdalnie lub hybrydowo zwiększają się również między innymi nasze wydatki na prąd. W końcu przebywamy w domu przynajmniej osiem godzin więcej niż jakbyśmy pracowali stacjonarnie, dlatego też nie ma się co dziwić, że nasze rachunki za energię elektryczną wzrastają.

Problem ten może być rzeczywiście zaskakujący, jednak wszystkie wątpliwości na jego temat rozstrzygają badania, według których aż 39% osób pracujących zdalnie lub hybrydowo zauważa tę wadę.

Rzadsze kontakty ze współpracownikami

Pracując stacjonarnie w biurze, chcąc czy nie chcąc każdego dnia mamy bezpośredni kontakt z naszymi współpracownikami, z którymi nie raz nawiązujemy bliższe kontakty niż tylko te zawodowe. W związku z tym, część osób, a w szczególności te, które potrzebują codziennego kontaktu z innymi, podczas pracy zdalnej może odczuwać pewien dyskomfort związany z deficytem relacji międzyludzkich.

7 1
Praca zdalna, wady – rzadsze kontakty ze współpracownikami

W tym kontekście praca zdalna niestety traci bardzo wiele, w końcu internetowe spotkania na takich platformach jak zoom czy teams, nie są w stanie zastąpić nam prawdziwego kontaktu twarzą w twarz. Oprócz tego praca w zespole wykonywana zdalnie, często jest też mniej efektywna oraz może prowadzić do nieporozumień i problemów w komunikacji.

Ograniczone kontakty ze współpracownikami nie rzadko prowadzą również do problemów w samopoczuciu oraz w trudniejszych przypadków do dyskomfortów psychicznych. Potwierdzają to także badania, według których wada ta jest znacząca dla 37% osób pracujących zdalnie lub hybrydowo.

Mniejsza efektywność wykonywanych obowiązków

Praca zdalna ma to do siebie, że każdy z osobna może się w nią angażować według własnej woli. Oczywiście jest to związane z tym, że kontrola pracowników, którzy wypełniają swoje obowiązki z domu jest ograniczona. W związku z tym osoby, które łatwo się rozpraszają, bądź mają problemy ze skupieniem się na jednej rzeczy będą mniej efektywni pracując zdalnie.

Praca zdalna, wady - mniejsza efektywność wykonywanych obowiązków
Praca zdalna, wady – mniejsza efektywność wykonywanych obowiązków

Problem ten jest głównym powodem, dla którego w dalszym ciągu część pracodawców nie do końca jest przekonana do tego typu organizacji firmy lub wręcz jest przeciwna pracy zdalnej. Duża ilość rozpraszaczy w domu, częste wypełnianie innych obowiązków niż te zawodowe oraz możliwa obecność innych członków rodziny w domu podczas pracy niestacjonarnej, może powodować znaczne obniżenie efektywności wykonywanych obowiązków.

Tak jak wspomnieliśmy jest to duży problem dla pracodawców, jednak sami pracownicy, którzy chcą uczciwie wykonywać swoje obowiązki też zwracają uwagę na to, że ich praca nie rzadko jest mniej efektywna kiedy wykonują swoje obowiązki z domu. Według badań 17% osób pracujących zdalnie lub hybrydowo postrzega ten problem jako największą wadę tego typu organizacji pracy.

Podsumowanie

Praca zdalna, szczególnie w ostatnich latach, na dobre odmieniła rynek pracy. W dzisiejszych czasach jest ona wyznacznikiem dla wielu ludzi poszukujących zatrudnienia, gdyż wiele z nas po prostu chce mieć możliwość wykonywania swoich obowiązków zawodowych bez wychodzenia z domu. Jednakże nie dla każdego zalety pracy zdalnej są większe od jej wad.

4 2
Praca zdalna, wady i zalety- podsumowanie

Wśród pracodawców, co podkreślaliśmy niejednokrotnie, znajdziemy wielu takich, którzy są zdecydowanie negatywnie nastawieni do tej organizacji pracy. To właśnie oni w pracy zdalnej dostrzegają przede wszystkim wady. Natomiast nie da się ukryć, że współczesny rynek pracy jest bardzo różnorodny i raczej bez większego problemu można znaleźć na nim wiele ofert zatrudnienia, które gwarantują zarówno pracę z domu, jak i tą stacjonarną. Dlatego też, całe szczęście, to przede wszystkim ty samodzielnie decydujesz jaki system jest dla ciebie odpowiedni i najwygodniejszy.

Koniecznie przeczytaj:

Total
0
Shares
Poprzedni
Jak znaleźć pracę jako początkujący programista?

Jak znaleźć pracę jako początkujący programista?

Następny
Jak dobrze napisać CV?

Jak dobrze napisać CV?

Sprawdź także
Total
0
Share