Jak powszechnie wiadomo branża informatyczna od wielu lat rozwija się w bardzo dynamicznym tempie, w związku z tym doświadcza ona dużej ilości większych i mniejszych zmian – codziennie przedstawiane są nowe technologie oraz w życie wcielane są nowe, innowacyjne rozwiązania informatyczne. W związku z tym, że branża tak zauważalnie się przekształca, zmienia się także rynek pracy IT. Firmy, aby pozostać konkurencyjnymi, wcielają w życie zaawansowane procesy rekrutacyjne, które umożliwiają odnajdywanie i zatrudnianie jak najlepszych pracowników. Jednym z takich procesów jest sourcing i to właśnie nim zajmiemy się w dzisiejszym artykule. Dlatego też, jeżeli chcesz dowiedzieć się czy dokładnie jest sourcing i na czym polega, koniecznie zostań z nami!
Czym jest sourcing?
Zacznijmy zatem od podstaw, według najbardziej dokładniej definicji, sourcing to nic innego jak to zbiór działań dążących do nawiązania kontaktu z potencjalnym kandydatem, który może zainteresować się rekrutacją, która prowadzona jest przez konkretną firmę. Innymi słowami można powiedzieć, że jest to aktywne szukanie kandydatów, którzy mogliby wziąć udział w rekrutacji. To znaczy, że osoby odpowiedzialne za sourcing, za swój cel biorą także informatyków, którzy wcale nie próbują zmienić miejsca pracy, jednakże są skłonni przyjąć odpowiednio korzystną ofertę.
Można powiedzieć, że sourcing jest to jeden z początkowych etapów rekrutacji, gdyż jego głównym celem jest zasadnicze zwiększenie puli kandydatów, właśnie o tych informatyków, którzy nie podejmują żadnych działań dążących do zmiany pracy. Po skutecznym przeprowadzeniu opisywanego przez nas procesu, bez najmniejszych przeszkód można przechodzić do dalszych etapów rekrutacji, takich jak screening, gdyż pula kandydatów zazwyczaj jest już wystarczająco duża.
Podając dokładną definicje sourcingu warto również wspomnieć o tym, że jest to bardzo ważny etap każdego procesu rekrutacji, gdyż dzięki niemu można wzbogacić rekrutację o naprawdę obiecujących kandydatów, którzy potencjalnie mogliby zasilić szeregi firmy, poszukującej pracowników. W związku z tym, w zespole rekrutacyjnym dobrze jest wyznaczyć konkretną osobę odpowiedzialną właśnie za sourcing. W najlepszym przypadku może być to pracownik specjalizujący się w opisywanym przez nas procesie, jednakże, równie dobrze może być to jeden z rekruterów.
Jak skutecznie prowadzić sourcing?
Skoro wiemy już czym tak właściwie jest sourcing, czas zastanowić się na tym, jak należy go przeprowadzić, aby przyniósł on oczekiwane wyniki.
Analiza potrzeb i określenie wymagań wobec kandydatów
Zacznijmy od zupełnie podstawowej kwestii, bez której tak właściwie przeprowadzenie sourcingu jest niemożliwe. Mianowicie, jeżeli chcemy przeszukiwać rynek, musimy koniecznie wiedzieć jakie są nasze potrzeby, to znaczy musimy wiedzieć, jakich konkretnie pracowników poszukujemy. W tym celu najlepiej dokładnie przeanalizować stanowisko, które chcemy zapełnić – kluczowe w tym przypadku jest sporządzenie listy kryteriów, na których oprzemy swoje filtry wyszukiwania.
Analiza potrzeb oraz określenie wymagań wobec kandydatów pomaga przede wszystkim sporządzić ogłoszenie, na podstawie którego będziemy wyszukiwać potencjalnych pracowników, dlatego też jest to bardzo ważny element sourcingu, który przeprowadzony w odpowiedni sposób, znacznie ułatwia nam cały, początkowy etap procesu rekrutacji.
Opracowanie oferty
Tak jak już wspomnieliśmy, sourcing dotyczy przede wszystkim kandydatów pasywnych, czyli tych, którzy potencjalnie nie są zainteresowani zmianą miejsca pracy. Dlatego też, prowadząc opisywany przez nas proces, musimy skupić się na tym, aby tak skonstruować ofertę, żeby ci kandydaci, którzy samodzielnie nie próbują zmienić pracy, się nią zainteresowali. W związku z tym, specjaliści od sourcing muszą wiedzieć, jak sporządzać ofertę pod konkretnego kandydata – tutaj kluczowym kryterium jest wiek.
Młodzi pracownicy, przedstawiciele pokolenia Z, dużo bardziej zainteresowani są pozytywnymi relacjami międzyludzkimi oraz możliwościami rozwoju i awansu, dlatego też to należy im proponować. Natomiast, starsi kandydaci dużo bardziej będą zainteresowani ofertami, które gwarantują im stabilność, w związku z tym, dobrym rozwiązaniem zazwyczaj jest propozycja umowy o pracę. Poprzez odpowiednie dopasowanie oferty do kandydata możemy znacznie zwiększyć szansę na powodzenie sourcingu, dlatego też, zdecydowanie warto o tym pamiętać.
Kontaktowanie się z kandydatami
Zastanawiając się nad tym, jak skutecznie poszukiwać kandydatów, nie można zapomnieć o tak właściwie kluczowym elemencie każdej rekrutacji, czyli o kontaktowaniu się z nimi. Oczywiste jest to, że screening, czyli rozmowa wstępna, jest bardzo ważny w kontekście całego procesu rekrutacyjnego, jednakże, żeby się na niego umówić z kandydatem trzeba najpierw nawiązać z nim jakikolwiek kontakt i to właśnie jest elementem sourcingu. Kiedy już znajdziemy interesującego nas kandydata, trzeba nawiązać z nim kontakt i jeżeli to konieczne przekonać go do naszej oferty.
Mówiąc o kontaktowaniu się z kandydatami, należy też pamiętać o tym, aby zrobić to w odpowiedni i przede wszystkim profesjonalny sposób. Wiadomość do interesującego nas kandydata, kończąca sourcing, zazwyczaj jest pierwszą wiadomością, którą od firmy otrzyma potencjalny pracownik, dlatego też tak ważne jest, aby była ona napisana jak najlepiej, to znaczy w zrozumiały, kulturalny i profesjonalny sposób. Dzięki temu, szanse na przekonanie takiego kandydata do naszej oferty zdecydowanie wzrosną, dlatego też, zdecydowanie należy przykładać dużą uwagę do poprawnego kontaktowania się z kandydatami podczas sourcingu.
Podsumowanie
Podsumowując, sourcing to bardzo ważny i jednocześnie skuteczny element, o który zdecydowanie warto rozbudować każdy proces rekrutacyjny. Oczywiście, jest to dodatkowa część, która nie jest konieczna, aby rekrutacja się udała, jednakże jego wdrożenie jest naprawdę proste, szczególnie jeżeli w zespole firmowym znajdują się doświadczeni rekruterzy. Ponadto, jego skuteczność jest naprawdę wysoka, szczególnie w sytuacjach, kiedy poszukujemy trudnodostępnych i wykwalifikowanych pracowników. Dlatego też, nie ma co do tego najmniejszych wątpliwości, że sourcing to niezbędny element każdej rekrutacji.
Koniecznie przeczytaj: