Follow
Newsletter

Rekruter IT – kim jest i czym się zajmuje?

Rekruter IT - kim jest i czym się zajmuje?

Zanim przedstawimy to kim dokładnie jest rekruter IT, zacznijmy od krótkiego wstępu. Jak powszechnie wiadomo branża IT na przestrzeni ostatnich lat rozwija się w naprawdę zdumiewającym tempie. Nie ma w tym nic dziwnego, w końcu technologia w dalszym ciągu idzie do przodu, każdego dnia powstają nowe, innowacyjne urządzenia, a istniejące już programy stale są ulepszane. Oprócz tego dynamicznie postępuje także rozwój sztucznej inteligencji co bez dwóch zdań również związane jest z branżą technologiczną.

W związku z tym, że świat przepełnia technologia, a dostęp do Internetu posiada coraz większa część ludzkości, do przodu idzie także rynek pracy związany właśnie z tą branżą. Na całym świecie powstaje niesamowicie dużo nowych firm zajmujących się IT, a także istniejące już korporacje w dalszym ciągu otwierają nowe oddziały w państwach na całym globie, również w Polsce. Jednakże, jak w tych dynamicznie zmieniających się warunkach radzą sobie pracodawcy poszukujący nowych pracowników?

Sposobów na odnalezienie odpowiednich specjalistów do firm technologicznych jest wiele, natomiast nie koniecznie trzeba robić to na własną rękę – można skorzystać z pomocy agencji rekrutacyjnej IT. Dlatego też, w dzisiejszym artykule z bliska przyjrzymy się temu kim jest rekruter IT, czyli specjalista zajmujący się właśnie wynajdywaniem talentów na rynku pracy IT. Jakie są jego obowiązki, umiejętności, a także ile zarabia? Odpowiedzi na te wszystkie pytania znajdziesz w dzisiejszym artykule!

Kim jest rekruter IT i czym się zajmuje?

Zacznijmy zatem od najbardziej podstawowych informacji dotyczących opisywanego przez nas w dzisiejszym artykule zawodu. Rekruter IT to pracownik agencji rekrutacyjnej, który zajmuje się poszukiwaniem na rynku pracy IT kandydatów dla firmy, która wykupuje usługi agencji, w której jest zatrudniony. Aby to lepiej zrozumieć, należy podkreślić, że każdy rekruter IT to osoba wszechstronna, wyróżniająca się dużą wiedzą na temat rynku pracy związanego z branżą technologiczną. Posługując się bazą danych przeszukuje on rynek w celu odnalezienia odpowiednich specjalistów, którzy spełnią wymagania pracodawcy, który zdecydował wykupić się usługi rekrutacyjne.

Kim jest rekruter i czym się zajmuje?
Kim jest rekruter IT i czym się zajmuje?

Rekruter rzadko kiedy pracuje w pojedynkę, zazwyczaj w agencji rekrutacyjnej funkcjonują zgrane zespoły specjalistów, którzy dzięki odpowiedniej współpracy są w stanie przeszukiwać rynek pracy sprawnie i przede wszystkim skutecznie. Oprócz odnajdywania kandydatów, w pracy rekrutera ważna jest także weryfikacja potencjalnych pracowników, ponieważ sam profil dostępny w Internecie oraz wstępna rozmowa nie ukażą dokładnie wszystkich szczegółów na temat osoby, z którą nawiąże się kontakt. Dlatego też, rekruter powinien potrafić dokładnie analizować rynek pracy w celu weryfikacji kandydatów, których w następnej kolejności przedstawi swojemu zleceniodawcy.

Rekruter to nie tylko łowca talentów, ale także osoba komunikatywna, która potrafi prowadzić dokładne i rzetelne rozmowy z kandydatami, ponieważ z zdecydowanej większości przypadków, agencja rekrutacyjna, w której on pracuje, odpowiedzialna jest nie tylko za przeszukiwanie rynku pracy IT, ale także za zaplanowanie i przeprowadzenie całego procesu rekrutacji od samego początku do końca. W związku z tym rekruter także musi wykazywać się umiejętnościami miękkimi takimi jak nawiązywanie kontaktu z kandydatami oraz prowadzenie z nimi rozmów w celu zweryfikowania ich kompetencji. Nie można zapominać również o tym, że rekruter to także osoba potrafiąca pracować w zespole, dlatego też chcielibyśmy podkreślić jak ważne w jego pracy są już wspomniane umiejętności miękkie.

Jakie wykształcenie powinien posiadać rekruter IT?

Aby jeszcze lepiej przedstawić profil rekrutera, należy zwrócić uwagę na to jakie wykształcenie najlepiej zdobyć w celu znalezienia pracy właśnie w tym zawodzie. W tym kontekście nie ma jednej odpowiedzi, ponieważ uczelnie wyższe, szczególnie w naszym kraju, nie oferują studiów, które bezpośrednio związane są z opisywanym przez nas fachem. Jednakże istnieją kierunki, które zdecydowanie mogą pomóc w pracy rekrutera.

Jakie wykształcenie powinien posiadać rekruter?
Jakie wykształcenie powinien posiadać rekruter IT?

Mianowicie, zdecydowanie najbardziej przydatnym i cenionym kierunkiem studiów w kontekście opisywanego przez nas zawodu jest psychologia, natomiast dobrze w tym fachu sprawdzą się także absolwenci kierunków związanych z zarządzaniem. Chociaż w tym kontekście, warto również podkreślić, że nie ma idealnego kierunku, który przygotuje nas do pracy rekrutera, aby to potwierdzić wystarczy zwrócić uwagę na to, że doświadczeni już rekruterzy IT kończą różnorakie kierunki studiów, między innymi te związane z informatyką, ale także kulturoznawstwo czy socjologię. Dlatego też, łatwo dojść do wniosku, że w pracy rekrutera najważniejsze są już wcześniej przez nas wspomniane umiejętności miękkie, w tym praca zespołowa, jak i praca z ludźmi, ale także przede wszystkim praktyka, która pozwala na zdobywanie cennego doświadczenia.

Jak wygląda praca rekrutera IT?

Odpowiadając na to pytanie warto zwrócić uwagę na to co po części jest związane z tym o czym już wcześniej wspominaliśmy. Mianowicie, tak jak zauważyliśmy, nie ma idealnego kierunku studiów, które mogą przygotować nas do pracy w opisywanym przez nas zawodzie. W związku z tym, nie dziwne jest to, że często młodzi rekruterzy, czyli tak zwani juniorzy, zazwyczaj rozpoczynając swoją pracę w agencji rekrutacyjnej IT, po prostu nie znają dokładnie wszystkich nowoczesnych technologii, ani też nie potrafią wymienić wszystkich specjalistów, których mogą poszukiwać ich klienci.

Mało kto również, zaczynając karierę w opisywanym przez nas zawodzie jest specjalistą w prowadzeniu procesu rekrutacyjnego, dlatego też, tak jak wspominaliśmy, w opisywanym przez nas fachu liczy się przede wszystkim praktyczne zdobywanie doświadczenia, w którym często mogą pomóc bardziej doświadczeni koledzy i koleżanki z zespołu. Wiedza na temat konkretnych technologii oraz specjalizacji w branży IT przychodzi z czasem, dlatego też, zaczynając pracę rekrutera w agencji rekrutacyjnej IT, nie trzeba obawiać się tego, że zostaniemy odrzuceni z powodu braku odpowiedniej wiedzy stricte związanej z branżą, którą zajmuje się nasz pracodawca.

Jak wygląda praca rekrutera?
Jak wygląda praca rekrutera IT?

Warto również zauważyć, tak jak wspomina agencja rekrutacyjna IT Kraków, każda szanująca się firma zajmująca się poszukiwaniem pracowników technologicznych oferuje dla swoich zespołów szereg szkoleń, dzięki którym osoby te są w stanie zrozumieć aktualne trendy w branży i poznać to, jakie języki programowania warto brać pod uwagę przy rekrutacji na dane stanowisko.

Ponadto, jak łatwo można się domyśleć praca rekrutera IT jest bezpośrednio związana z branża technologiczną, dlatego też podejmując ten zawód warto stale poszerzać swoją wiedzę właśnie w tej dziedzinie. Jednakże, bycie rekruterem akurat w branży IT, nie wiąże się tylko i wyłącznie z koniecznością poznania tego sektora rynku pracy. Jak powszechnie wiadomo zarobki w branży technologicznej często są naprawdę pokaźne, w związku z tym wynagrodzenia dla rekruterów specjalizujących się właśnie w tej dziedzinie są również odpowiednio wysokie, o czym jeszcze wspomnimy w dalszej części dzisiejszego artykułu.

Z jakimi wyzwaniami związana jest praca rekrutera IT?

Opisując pracę rekrutera warto zwrócić uwagę również na wyzwania, jakie czekają osoby rozpoczynające karierę w opisywanym przez nas zawodzie. Nie da się ukryć, że początkowo fach ten związany jest z dużą ilością obowiązków, co może wydawać się przytłaczające, a w związku z tym także stresujące. Duże agencje, prowadzące masowe rekrutacje często niesamowicie dokładnie przeszukują rynek pracy IT, dlatego też, w niektórych przypadkach zdarza się, że proces rekrutacyjny może być związany z analizą i weryfikacją bardzo dużej liczby kandydatów, w bardzo krótkim czasie.

Z jakimi wyzwaniami związana jest praca rekrutera?
Z jakimi wyzwaniami związana jest praca rekrutera IT?

Dla początkujących rekruterów może to być nie lada wyzwanie, jednakże z czasem każda osoba, która w zawodzie tym odnajdzie smykałkę, ze zlecenia na zlecenie będzie coraz lepiej odnajdywać się w tego typu procesach. Oprócz tego warto również po raz kolejny pokreślić, że rekruter nigdy nie działa w pojedynkę, dlatego też będąc juniorem należy nie bać się prosić o pomocy bardziej doświadczonych kolegów i koleżanek z zespołu, dzięki którym można się naprawdę wiele nauczyć i szybciej zaaklimatyzować się w tym specyficznym środowisku.

Ile zarabia rekruter IT?

Ostatnim tematem, który poruszymy w dzisiejszym artykule, jest co prawdopodobnie interesuje bardzo dużą liczbę osób zastanawiających się nad podjęciem właśnie tej pracy. Jak powszechnie wiadomo, w każdej branży zarobki zależą przede wszystkim od naszych umiejętności oraz stopnia doświadczenia, praca w agencji rekrutacyjnej IT nie jest wyjątkiem. Mianowicie, początkujący rekruterzy IT, czyli wspomniani już wcześniej juniorzy, w zdecydowanej większości przypadków, rozpoczynając swoją pracę, mogą liczyć na wynagrodzenie w wysokości od 4 do 5 tysięcy złotych na rękę miesięcznie. Kwota ta może nie robi wrażenia, jednakże bez dwóch zdań nie jest to zła pensja dla osoby, która dopiero zaczyna swoją karierę.

Ile zarabia rekruter IT?
Ile zarabia rekruter IT?

Natomiast jak kształtują się zarobki bardziej doświadczonych rekruterów? Tak jak już wcześniej wspominaliśmy, praca w agencji rekrutacyjnej IT jest bezpośrednio związana z branżą technologiczną, a jak powszechnie wiadomo, osoby zatrudnione w tym sektorze potrafią zarabiać naprawdę duże pieniądze, co również przekłada się na pensje doświadczonych specjalistów zajmujących się rekrutacją tego typu pracowników. Mianowicie, najlepsi rekruterzy IT mogą zarabiać od 12 nawet do 15 tysięcy złotych miesięcznie netto (na rękę). Kwota ta już zdecydowanie jest atrakcyjna, a warto wspomnieć, że w licznych przypadkach może być ona również wzbogacona o bonusy, między innymi te z racji przeprowadzenia skutecznej rekrutacji zakończonej zatrudnieniem zaoferowanego przez nas kandydata.

Podsumowanie

Podsumowując, w obliczu dynamicznie postępujących zmian w branży technologicznej, rynek pracy IT również nie stoi w miejscu, dzięki czemu popularność usług oferowanych przez agencje rekrutacyjne IT stale rośnie. W związku z tym, praca rekrutera IT również staje się coraz bardziej popularna. Jednakże nie można zapominać, że nie jest to łatwy zawód, który będzie wiązał się tylko i wyłącznie z przeszukiwaniem rynku pracy.

W rzeczywistości praca rekrutera IT związana jest z wieloma różnymi zadaniami, wyzwaniami, a także wymaga konkretnych umiejętności, którymi musi wyróżniać się osoba planująca rozpocząć karierę właśnie w tym zawodzie. Natomiast, nie da się ukryć, że jest to perspektywiczna praca, która może nas nie tylko wiele nauczyć, ale także może zagwarantować nam rozwojową, dobrą i naprawdę stabilną przyszłość, połączoną z zadowalającą sytuacją materialną, jak i zawodową.

Koniecznie przeczytaj:

Total
0
Shares
Poprzedni
Marketer - kim jest i czym się zajmuje?

Marketer - kim jest i czym się zajmuje?

Następny
Czym jest sourcing w rekrutacji i co powinien o nim wiedzieć rekruter?

Czym jest sourcing w rekrutacji i co powinien o nim wiedzieć rekruter?

Sprawdź także
Total
0
Share