Follow
Newsletter

Copywriter – kim jest i czym się zajmuje?

Copywriter - kim jest i czym się zajmuje?

W dzisiejszych czasach, większość z nas nie wyobraża sobie jak wyglądało życie bez Internetu. Dostęp do sieci stał się na tyle powszechny, że za jej pomocą możemy załatwiać najróżniejsze rzeczy, zaczynając od spraw urzędowych kończąc na zwykłych zakupach. W związku z tym, zdecydowana większość branży, w swojej działalności korzysta z Internetu. Jedną z dziedzin, która świetnie odnajduje się w tych realiach jest marketing i wszelkiego rodzaju rzeczy związane z promocją i reklamą, a dokładnie tym zajmuje się copywriter.

W dzisiejszym artykule postanowiliśmy przedstawić szerzej, na czym polega praca copywritera, gdyż jest to stosunkowo nowy i niezauważalny zawód. Praca ta ściśle związana jest z tworzeniem tekstów, najczęściej reklamowych lub promocyjnych, które publikowane są w sieci, jednakże to nie wszystko czym zajmuje się taki specjalista. W rzeczywistości, zawód ten związany jest z dużo większą liczbą obowiązków, a także nie polega tylko i wyłącznie na pisaniu krótkich tekstów promocyjnych. Dlatego też, jeżeli chcesz dowiedzieć się kim dokładnie jest copywriter, na czym polega jego praca oraz jak ona wygląda, koniecznie przeczytaj ten wpis!

Kim jest copywriter?

Tak jak wspomnieliśmy we wstępie, w dzisiejszym artykule dokładanie przyjrzymy się temu jak wygląda praca copywritera, jednakże zanim przejdziemy do dalszej części tego wpisu musimy zacząć od podstaw. Mianowicie, kim tak właściwie jest copywriter? Najprostszymi słowami, jest to autor tekstów i haseł reklamowych, a także innych treści takich jak teksty SEO, opisy produktów, scenariusze czy też ogłoszenia. Oznacza to, że w gruncie rzeczy jest to specjalista, który zajmuje się tworzeniem treści, głównie w Internecie, które służą do promowania różnych produktów, wydarzeń, a także usług.

W przypadku opisywanego przez nas zawodu, nie da się idealnie w punkt określić kim tak właściwie jest copywriter, ponieważ jest to bardzo różnorodne zajęcie. Jedni specjaliści, których możemy przypisać do tego zawodu zajmują się prowadzeniem blogów promujących różne usługi, natomiast drudzy mogą zajmować się tworzeniem treści promocyjnych dla sklepów internetowych. Dlatego też, dokładne obowiązki copywritera mogą być bardzo różne, gdyż zależy to od tego w jakiej firmie jest on zatrudniony.

Kim jest copywriter?
Kim jest copywriter?

Nie da się natomiast ukryć, że opisywany przez nas zawód może być naprawdę ciekawy i różnorodny, ponieważ, nie musi on polegać tylko i wyłącznie na powtarzalnym pisaniu tekstów promocyjnych czy też artykułów na strony internetowe. W dzisiejszych czasach copywriter zazwyczaj uczestniczy także w całokształcie procesu kreacji, to znaczy, że ściśle współpracuje z działem kreacji w firmie i może uczestniczyć chociażby w kręceniu filmów reklamowych czy też tworzeniu nagrań do radia. W związku z czym, jak najbardziej można powiedzieć, że jest to zawód idealny dla osób kreatywnych, które potrafią wpadać na błyskotliwe pomysły i chcą przekładać je na rzeczywistość.

Przedstawiając zawód, który jest tematem dzisiejszego artykułu, koniecznie trzeba wspomnieć również o tym, że jest to idealne zajęcie dla osób, które potrafią i lubią pracować jako freelancer. Obecnie praktycznie każda mniejsza lub większa firma, która chce przebić się na rynku, musi się promować, jednakże nie każda z nich potrzebuje tyle treści, aby zatrudniać copywritera na etat, dlatego też tego typu usługi są naprawdę rozchwytywane. W związku z tym, jest to również świetna praca dla osób, które chcą pracować zdalnie. Natomiast, nie zmienia to faktu, że opisywany przez nas specjalista, może być równie dobrze na stałe zatrudniony w agencji reklamowej lub redakcji, czy też firmie, która prowadzi własnego bloga.

Czym zajmuje się copywriter?

Jak można łatwo zauważyć, opisywany przez nas zawód jest naprawdę różnorodny i elastyczny, dlatego też mogą odnaleźć się w nim osoby posiadające zupełnie odmienne umiejętności, ambicje i zainteresowania. Jednakże, są pewne rzeczy, które są charakterystyczne dla tego zawodu. Sprawdźmy zatem, czym zajmują się tacy specjaliści oraz co należy od ich najważniejszych obowiązków.

Czym zajmuje się copywriter?
Czym zajmuje się copywriter?
  • Przygotowanie treści reklam – jest to jedno z najbardziej oczywistych zadań, które należą do obowiązków wielu opisywanych przez nas specjalistów, jest to przede wszystkim pisanie tekstów do reklam prasowych, ale także tworzenie treści do materiałów promocyjnych, które znajdą się na paskach reklamowych w sieci;
  • Tworzenie treści na blogi internetowe – kolejnym podstawowym zadaniem specjalistów, których dzisiaj opisujemy, jest tworzenie bloga, a dokładniej materiałów pisanych, które są na nim publikowane, jest to także forma promocji firmy, która za pomocą tych treści może reklamować się w Internecie;
  • Pisanie scenariuszy reklam – do zadań copywritera często należy także tworzenie scenariuszy do reklam, które pojawiają się w telewizji lub emitowane są w radiu, jest to bardzo zbliżone zadanie do pisania reklam prasowych, jednakże wymaga ono trochę innego podejścia oraz często chwytliwych pomysłów;
  • Projektowanie wyglądu ulotek lub okładek – następnym obowiązkiem, o którym również warto wspomnieć, jest planowanie wyglądu ulotek czy też okładek, w taki sposób, aby jednocześnie przyciągały one uwagę potencjalnego klienta oraz były czytelne i zrozumiałe, w tym przypadku ważna jest zarówno sama treść, jak i jej ułożenie i szata graficzna;
  • Opisywanie produktów – copywriterzy, którzy zatrudnieni są lub świadczą usługi dla sklepów internetowych, często odpowiedzialni są również za tworzenie opisów do produktów lub też usług, które proponuje konkretna firma, jest to bardzo ważne zajęcie, gdyż dobry opis może znacznie wpłynąć na ostateczną decyzję klienta;
  • Tworzenie tekstów SEO – teksty SEO, to również treść pisana, która publikowana jest w Internecie, za jej tworzenie najczęściej odpowiedzialni są właśnie copywriterzy, celem tych tekstów jest osiągnięcie jak najwyższych pozycji wyszukiwania w sieci, dlatego też bardzo ważne jest, aby pisać je w odpowiedni sposób, który będzie korzystny i atrakcyjny dla algorytmów;
  • Marketing szeptany – zadaniem, którym coraz częściej zajmują się copywriterzy jest marketing szeptany, który polega na publikowaniu komentarzy w Internecie, które poprawiają pozycję konkretnego portalu, a także podwyższają jego wiarygodność;
  • Prowadzenie fanpage’y – ważną częścią marketingu jest także umiejętne prowadzenie fanpage’y, jest to również jedno z zadań opisywanych przez nas specjalistów, tę formę promocji cenią sobie przede wszystkim firmy, które przykładają dużą wagę do dobrej komunikacji z klientami.
Czym zajmuje się copywriter?
Czym zajmuje się copywriter?

Oprócz tego, jest wiele innych zadań, które mogą należeć do obowiązków copywritera, chociażby takich jak: optymalizacja stron internetowych uwzględniając SEO, tworzenie content marketingu czy tworzenie ofert handlowych. Jednakże, te zadania, które opisaliśmy dokładniej powyżej, są zdecydowanie najważniejsze i też najczęściej w chodzą w zakres obowiązków opisywanych przez nas specjalistów.

Jakie wykształcenie powinien posiadać copywriter?

Skoro wiemy już, co należy do obowiązków copywritera, czas przejść do części artykułu, w której zastanowimy się nad tym, jakie wykształcenie powinien posiadać opisywany przez nas specjalista.

Tak właściwie, nie jest to do końca jasne, jakie studia najlepiej przygotują do pracy w opisywanym przez nas zawodzie. Aktualnie, w ofercie polskich uniwersytetów, nie ma takiego kierunku, który idealnie przygotowywałby do pracy w copywritingu, jednakże są takie studia, które zdecydowanie mogą pomóc zdobyć umiejętności, które są bardzo przydatne w tej pracy. Prawdopodobnie najlepszym wyborem są wszelakie kierunki związane z marketingiem, ale także dziennikarstwo czy projektowanie komunikacji. Oprócz tego, śmiało można powiedzieć też, że dobrym wyborem dla przyszłych copywriterów będą wszystkie studia filologiczne, które pomagają rozwinąć umiejętności związane z pisaniem.

Jakie wykształcenie powinien posiadać copywriter?
Jakie wykształcenie powinien posiadać copywriter?

Natomiast, bez dwóch zdań najlepiej do pracy w opisywanym przez nas zawodzie pomoże nic innego jak praktyka i samodzielne rozwijanie swoich umiejętności. Próbowanie swoich sił w copywritingu na własną rękę jest świetnym rozwiązaniem nawet dla osób, które nie ukończyły jeszcze szkoły średniej, dlatego też można powiedzieć, że pracować w tym zawodzie można, równie dobrze, bez wykształcenia wyższego. Jednakże, kierunki studiów, które przed chwilą wymieniliśmy, jak najbardziej są przydatne, dlatego też idealnym połączeniem dla aspirujących copywriterów jest jednoczesne studiowanie i samodzielne rozwijanie swoich umiejętności poprzez praktykę.

Jakie umiejętności powinien posiadać copywriter?

Do tej pory, w dzisiejszym wpisie, omówiliśmy już prawie wszystkie istotne szczegóły związane z pracą copywritera, jednakże nie wspomnieliśmy jeszcze o tym, jakimi umiejętnościami powinien wyróżniać się taki specjalista.

Zacznijmy zatem od tego, że podstawą pracy każdego copywritera jest oczywiście pisanie, dlatego też najważniejszą cechą każdego takiego specjalisty jest posiadanie tak zwanego “lekkiego pióra”. Każdy kto chce trudzić się tym zawodem, nie powinien posiadać barier jeżeli chodzi o tworzenie i wymyślanie treści pisanych, gdyż jest to jego podstawowe zajęcie, na którym opiera się cała jego praca. Ponadto, warto wspomnieć również o tym, że treści te powinny wychodzić z głowy copywritera w miarę naturalnie, gdyż ich głównym celem jest trafianie do jak największej liczby odbiorców, w związku z czym powinny być proste i zrozumiałe, a nie tworzone na siłę.

Jakie umiejętności powinien posiadać copywriter?
Jakie umiejętności powinien posiadać copywriter?

Ponadto, bardzo ważną cechą opisywanych przez nas specjalistów jest kreatywność oraz umiejętność wpadania na dobre pomysły, które można przerodzić w interesującą treść. Copywriter, który nie jest zbytnio kreatywny może dużo szybciej wypalić się w opisywanym przez nas zawodzie, a oprócz tego, jego pomysły mogą być również mniej trafione, przez co będą docierały do znacznie mniejszego grona odbiorców. Dlatego też, dobry copywriter powinien wyróżniać się praktycznie nieskończoną kreatywnością, która pozwoli mu na tworzenie interesujących i jakościowych tekstów.

Wspomnieliśmy już o “lekkim piórze”, a także o kreatywności, jednakże opisywani przez nas specjaliści, powinni również bardzo sprawnie operować językiem, przede wszystkim tym pisanym, ale też mówionym. Dlatego też, znajomość języka jest kluczowa w tym zawodzie, głównie po to, aby przekazywane treści były w jak największym stopniu zrozumiałe oraz atrakcyjne dla możliwie najszerszej grupy odbiorców.

Podkreślając znajomość języka, warto wspomnieć również to, że w opisywanej przez nas pracy, niezwykle cenna jest umiejętność posługiwania się językiem angielskim. Dobry copywriter powinien na tyle komfortowo znać język angielski, aby tworzyć treści również w nim. Ponadto, umiejętność zrozumienia języka angielskiego jest bardzo pomocna w procesie wyszukiwania treści, na podstawie, których copywriter może pisać własne teksty. Oczywiste jest to, że znacznie więcej przydatnych informacji w Internecie można znaleźć właśnie w języku angielskim, gdyż jest on najbardziej uniwersalnym językiem na całym świecie.

Jakie umiejętności powinien posiadać copywriter?
Jakie umiejętności powinien posiadać copywriter?

Rozwińmy jeszcze temat wyszukiwania treści, oczywiste jest to, że każdy copywriter opiera swoje teksty na tym, co znajdzie w Internecie i nie tylko. Dlatego też, bardzo ważna w tej pracy jest umiejętność prowadzenia szybkiego i trafionego researchu. Im więcej zaufanych treści znajdziemy, tym lepsze będą nasze teksty, w związku z czym każdy opisywany przez nas specjalista, nie powinien mieć większych problemów z researchem i filtrowaniem przydatnych treści.

Warto wspomnieć również o tym, że dobry copywriter powinien potrafić dopasować swoją treść do odbiorcy, do którego jest ona kierowana. Dlatego też, za każdym razem, powinien on wiedzieć, kto jest odbiorcą jego treści, aby dokładnie trafić w konkretny target. Ponadto, każdy copywriter powinien potrafić zarówno pracować samodzielnie, jak i w zespole oraz pod presją czasu.

Ile zarabia copywriter?

Przedstawiliśmy już dokładnie to, kim jest copywriter, co należy do jego obowiązków oraz jakie powinien posiadać umiejętności, jednakże tym co prawdopodobnie interesuje zdecydowaną większość osób zastanawiających się nad podjęciem tej pracy są zarobki.

Mianowicie, tak jak wspominaliśmy wcześniej, copywriter jest na tyle różnorodnym zawodem, jeżeli chodzi o obowiązki oraz formę zatrudnienia, że ciężko określić, jakie dokładnie można osiągać zarobki w tej pracy, jednakże można to mniej więcej oszacować. Zacznijmy od specjalistów zatrudnionych na umowę o pracę, według informacji dostępnych w Internecie, średnie miesięczne wynagrodzenie copywritera wynosi 5 350 złotych netto. Jednakże, należy pamiętać, że jest to uśredniona kwota, dlatego też łatwo dojść do wniosku, że początkujący, którzy dopiero zaczynają pracę w tym zawodzie będą zarabiali trochę mniej, natomiast doświadczeni specjaliści, którzy od lat zajmują się tym fachem mogą osiągać zarobki przekraczające nawet 6 500 złotych netto miesięcznie.

Ile zarabia copywriter?
Ile zarabia copywriter?

Natomiast, opisywani przez nas specjaliści, znacznie częściej zatrudnieni są na podstawie umowy o dzieło, to znaczy, że otrzymują oni wynagrodzenie za napisanie konkretnej ilości tekstu. Najczęściej jest to konkretna kwota za znormalizowaną stronę tekstu, czyli 1600-1800 znaków ze spacjami lub za 1000 znaków ze spacjami. Jednakże, w tym przypadku widełki są naprawdę szerokie, gdyż zależy to od przeznaczenia tekstu. Najwyższe stawki mogą przekraczać nawet 100 złotych, jednakże niejednokrotnie może być tak, że stawka ta wyniesie nawet mniej niż 40 złotych, natomiast przyjmuje się, że nie powinna ona być niższa niż 10 złotych, jednakże bardzo rzadko zdarza się, żeby było ona aż tak niska.

Podsumowanie

Podsumowując, praca jako copywriter to bardzo dobre rozwiązanie dla osób, które są kreatywne i nie mają większych problemów z pisaniem. Ponadto, jest to również bardzo różnorodna praca, w której odnajdą się osoby z różnym doświadczeniem i różnymi zainteresowaniami oraz predyspozycjami.

Podsumowanie
Podsumowanie

Warto wspomnieć również o tym, że jest to zawód, który nie jest szczególnie wymagający, a w dodatku jest świetnym rozwiązaniem dla młodych ludzi, którzy jeszcze przed ukończeniem studiów, czy nawet szkoły średniej, pragną zdobyć ciekawe doświadczenie w marketingu czy dziennikarstwie. Oprócz tego jest to zajęcie zarówno dla tych, którzy szukają interesującej i stabilnej pracy na stałe, jak i dla tych, których chcą w wolnych chwilach zarobić dodatkowe pieniądze. Dlatego też, opisana przez nas w dzisiejszym artykule praca może być świetnym wyborem dla bardzo szerokiej grupy osób.

Koniecznie przeczytaj:

Total
0
Shares
Poprzedni
Czy przeprowadzka do Krakowa w poszukiwaniu pracy to dobry pomysł?

Czy przeprowadzka do Krakowa w poszukiwaniu pracy to dobry pomysł?

Następny
LinkedIn - czym jest i czy warto z niego korzystać?

LinkedIn - czym jest i czy warto z niego korzystać?

Sprawdź także
Jak dobrze napisać CV?
Czytaj więcej

Jak dobrze napisać CV?

Na skróty Ukryj Czym jest CV?Co koniecznie musi znaleźć się w Twoim CV?Na co powinieneś uważać pisząc CV?Jak…
Total
0
Share